Poradnik pacjenta - wizyta u dentysty - O dentystach

Klinika stomatologiczna Ruda Śląska

Przykre strony zawodu dentysty

Chociaż większość osób uważa, że stomatologia to bardzo korzystna profesja nie wymagająca wielkiego wysiłku a przynosząca olbrzymie zyski finansowe, to jednak ten zawód ma także swoje negatywne strony. Do wad zawodu

Poradnik pacjenta - wizyta u dentysty - O dentystach Klinika stomatologiczna Ruda Śląska
dentysty należy przede wszystkim konieczność długiej pracy stojącej, która z biegiem lat może coraz bardziej niekorzystnie wpływać na organizm stomatologa na przykład poprzez bóle kręgosłupa i tak dalej. Kolejnymi negatywnymi aspektami jest konieczność sterylnej pracy z urządzeniami do precyzyjnego usuwania ubytków. Osoba zatrudniona w stomatologii musi być więc bardzo dokładna. Do wad tego zawodu należy także na przykład konieczność zaglądania pacjentom do jamy ustnej, co w wielu przypadkach może być bardzo przykre.

Chociaż wielu producentów oferuje nam na przykład specjalne pasty do zębów, które mają nie tylko sprawić, że nasze uzębienie będzie fantastycznie białe, ale także jego kondycja będzie lepsza to jednak nic nie zastąpi regularnych wizyt u dentysty. Wszyscy stomatologowie potwierdzają zgodnie, że bez odwiedzania dentysty w określonych odstępach czasu szansa na zachowanie odpowiedniego zdrowia naszej jamy ustnej drastycznie maleją. Pomimo to wiele osób unika profilaktycznych wizyt u stomatologa. Jest to głównie związane ze strachem przed wizytą dentystyczną, który odczuwa wiele osób. Inni z kolei tłumaczą się brakiem czasu lub pieniędzy, które mogliby przeznaczyć na regularne wizyty u stomatologa.


Ceny zabiegów stomatologicznych

Niektórzy pacjenci lubią korzystać z prywatnych zabiegów stomatologicznych. Dzieje się tak wówczas, gdy zależy im na czasie lub posiadają nietypowe problemy stomatologiczne. Dlatego nie przejmują się tym, jakie koszty będą związane z przeprowadzanym zabiegiem stomatologicznym. Tymczasem trzeba przyznać, że ceny zabiegów stomatologicznych mogą być bardzo różne. Zależą one od tego, jakie środki będą używane podczas przeprowadzania zabiegów stomatologicznych oraz od tego, jak długo będą one trwały. Dlatego największą popularnością wśród osób korzystających z prywatnych zabiegów stomatologicznych cieszą się niewielkie zabiegi polegające na leczeniu zwykłym oraz szybkiej ekstrakcji zęba. Poza tym z prywatnych gabinetów stomatologicznych korzystają osoby, u których mają zostać wstawione protezy zębowe.


Piaskowanie u dentysty

Piaskowanie ? zabieg higienizacyjny polegający na usunięciu przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego (pozostałego po skalingu) z powierzchni zębów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza).

Piaskowanie jest zabiegiem higienizacyjnym i może być wykonywane zarówno przez higienistę dentystycznego, jak i stomatologa. Zabieg polega na systematycznym czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni każdego z zębów. Pacjent musi dość często wypluwać charakterystyczną, dość słoną zawiesinę; można też użyć odsysacza, co w dość dużym stopniu eliminuje ten problem. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, chociaż pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z długotrwałym otwarciem ust (do ok. 20 minut), słonym smakiem płynu i jego ciśnieniem, gdyż strumień kierowany jest jedynie na powierzchnię zębów, ale po odbiciu się od niej może trafić na dziąsło lub język.

W ostatnim czasie stosuje się piaskowanie do leczenia próchnicy. Strumień cząsteczek wraz ze sprężonym powietrzem usuwa chore tkanki zęba pozostawiając zdrowe nienaruszone. Metoda jest bezbolesna i może zastępować tradycyjne borowanie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piaskowanie_(stomatologia)



© 2019 http://o-dentystach.foto-video.zgora.pl/